صفحه اصلي > مطالب و مقالات / بهداشت و درمان / داروسازی > داروسازی:داروها را با چه چیزی بخوریم

داروسازی:داروها را با چه چیزی بخوریم


13 فروردین 1391. نويسنده: Negin Bagherani

 

علمی، پزشکی، دارویی، داروسازی، نحوه خوردن داروها، با چه چیزی دارو بخوریم، سایت رسمی مجید اخشابی
مصرف همزمان شیر با بعضی از داروها نظیر آهن و اغلب آنتی بیوتیک ‌ها و داروهای دارای پوشش روده‌ ای موجب کاهش تاثیر این داروها می ‌شود. بهتر است داروهای خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند...ممکن است پزشک تجویز کننده، دستورهای دیگری نیز ارائه کند. به عنوان مثال مصرف قرص ‌های آهن با آب مرکبات به دلیل وجود ویتامین C موجب جذب بهتر آهن می‌ شود.
مصرف همزمان دارو و مایعات داغ، موجب کاهش اثرات آن ها خواهد شد. مصرف همزمان الکل و نوشابه‌ های الکلی به همراه برخی داروها نظیر مترونیدازول، سفالوسپورین و برخی داروهای پایین آورنده ی قند خون، موجب کاهش اثر داروها و ایجاد عوارض ناخواسته دارویی از قبیل تهوع، استفراغ، کرامپ‌های شکمی و سردرد خواهد شد. علاوه بر این، مصرف همزمان نوشابه‌های الکلی به همراه داروهای آرام بخش و خواب آور موجب افزایش اثر تضعیف کننده ی سیستم اعصاب توسط این داروها می ‌شود. بهتر است داروهای خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند.
مصرف همزمان چای و یا قهوه به همراه برخی املاح نظیر آهن و کلسیم عامل کاهش جذب این املاح است. از سوی دیگر مصرف چای یا قهوه با برخی داروها موجب افزایش اثر و در نتیجه افزایش عوارض جانبی آن ها می ‌شود.

مصرف آب گریپ فروت به طور همزمان با برخی داروها نظیر داروهای ضد چربی خون، آنتی هیستامین ‌ها، داروهای ضد صرع و ضد افسردگی می ‌تواند عوارض جانبی خطرناکی به همراه داشته باشد. تداخل دارویی می ‌تواند به صورت کاهش اثرات داروها و یا افزایش اثر دارو و در نتیجه افزایش عوارض ناخواسته دارویی بروز کند.
بهتر است به هنگام تحویل دارو از دکتر داروساز در داروخانه در خصوص مصرف هم زمان داروها اطلاعات لازم کسب شود، افزود: در موارد دیگر داروهای مصرفی و احتمال تداخل آن ها با داروهای تجویز شده نیز باید از پزشک و یا داروساز اطلاعات لازم کسب شود.


گردآوری: ندا کشاورز

سمت: مدیریت محتوایی سایت رسمی مجید اخشابی و مسئول سایبری مجموعه همراز

ایمیل: info@majidakhshabi.com

 


بازگشت