صفحه اصلي > مطالب و مقالات / گنجینه ادبی / مقالات ادبی > درخشندگی ادبيات ايران در اروپا

درخشندگی ادبيات ايران در اروپا


3 تیر 1396. نويسنده: maryam.pourmohammadi

حالا با گذشت كمتر از سه ماه يكي از داستان‌هاي كوتاه اين كتاب برنده‌ي يكي از جوايز معتبر كشور انگلستان شده است جايزه‌اي به نام رايتينگ فورج كه روز گذشته 3 برگزيده‌ي نهايي خود را معرفي كرد. اين كتاب كه توسط پال اپركمن ترجمه شده است. مجموعه‌اي از داستان‌هاي كوتاه احمدزاده را با محوريت دفاع مقدس در بر مي‌گيرد و در اين جايزه داستان «نامه‌اي به خانواده‌ي سعد» او به عنوان برگزيده‌ي سوم اين جايزه معرفي شده است.
برگزاركنندگان اين مسابقه در سايت خود نوشته‌اند: در بررسي داستان‌هايي از 5 قاره‌ي جهان 3 داستان راب ه علت مفاهيم فوق‌العاده، تنوع عناصر، سبك خوب نگارش و ايجاد جهان داستاني قانع‌كننده به عنوان برنده‌ي جوايز اين دوره برگزيده‌اند.
جايزه‌ي نخست به داگلاس بروتون براي داستان «كوك كننده‌ي پيانو» The Piano Tuner و رتبه‌ي دوم به اندرواسكات براي داستان I Peel The Clouds Away اهدا شده است و در نهايت حبيب احمدزاده هم براي داستان «نامه‌اي به خانواده‌ي سعد» A Letter To The Sad family، به عنوان برگزيده‌ي سوم اين جايزه معرفي شده است و هر سه داستان كوتاه برگزيده هم در سايت اين هماورد ادبي قرار داده شده است. اين داستان در كتاب «داستان‌هاي شهر جنگي» از انتشارات سوره‌ي مهر به چاپ رسيده است. داستان «نامه‌اي به خانواده‌ي سعد» به سه زبان انگليسي، عربي و فرانسه ترجمه شده و ترجمه‌ي انگليسي آن در كتاب «شهري در محاصره» City Under Siege در كشور آمريكا چاپ و در معرض فروش گذاشته شده است.

منبع: روزنامه‌ي جام جم

فرستنده: مريم پورمحمدي

بازگشت