صفحه اصلي > مطالب و مقالات / تغذیه > نان تست و روغن سرخ کردنی

نان تست و روغن سرخ کردنی


6 شهریور 1400. نويسنده: maryam.pourmohammadi
نان تست و روغن سرخ کردنیبا مصرف نان تست زودتر پير مي شويد

متخصصان تغذيه هشدار دادند: اگر اين بار تصميم داشتيد براي صبحانه از نان هاي تست برشته استفاده کنيد، بايد بدانيد که اين نان تست ها مي توانند، سبب پيري زودرس و بروز بيماري هاي مزمن شوند.
به گزارش ايسنا، جوزف فوربس، متخصص انستيتو قلب و ديابت آمريکا در آزمايشات خود تاثير خوردني هاي معمول مثل نان تست را روي بدن انسان بررسي کرده و دريافته است که اين نان ها، مواد شيميايي توليد مي کنند که فرايند پيري را تسريع کرده و خطر ابتلا به بيماري هاي مزمن را نيز تشديد مي کند...اين مواد شيميايي(AGE) نام دارند و در مواد خوراکي مختلف از نان تست گرفته تا نوشابه هاي کولا و قهوه ممکن است، توليد شوند.
به گزارش روزنامه سيدني مورنينگ هرالد، مقدار خيلي زياد اين مواد شيميايي در بدن مي تواند موجب بروز بيماري هاي قلبي و ديابت شده و در عين حال چين و چروک هاي پوستي را هم افزايش دهد. هر چه خوردني حاوي شکر افزودني بيشتر باشد و بيشتر هم فرآوري شده باشد، مقدار اين مواد شيميايي در آن افزايش پيدا مي کند .


مصرف زياد روغن سرخ کردني
بيماري هاي قلبي و عروقي را افزايش مي دهد

مشاور تغذيه اي معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکي گفت: مصرف روغن زياد براي سرخ کردن غذا، موجب بالا رفتن چربي هاي خون مي شود و انسان را در معرض عوارض قلبي و عروقي قرار مي دهد.
به گزارش وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکي، 'ابوالقاسم جزايري' افزود: براي سرخ کردن غذا، بطور معمول از روغن زياد استفاده مي شود که اين امر موجب افزايش وزن و چاقي مي شود و عوارض متعددي به همراه دارد.
وي با بيان اينکه سرخ کردن مواد غذايي به مدت طولاني سبب از بين رفتن بيشتر مواد مغذي موجود در غذا مي شود، افزود: هنگام سرخ کردن، درجه حرارت غذا به ميزان بيشتري از ميزان حرارت جوش مي رسد و در چنين دمايي اغلب مواد مغذي موجود در غذا ارزش تغذيه اي خود را از دست مي دهند.
جزايري تصريح کرد: علاوه براين، در اثر استفاده از روغن زياد، هضم مواد غذايي مشکل خواهد شد. بنابراين، غذاي پر روغن، هضم مشکل تري نسبت به غذاي آب پز دارد و مصرف روغن زياد که براي سرخ کردن يا طبخ غذا به کار مي رود، موجب بالا رفتن چربي هاي خون شده و در نتيجه انسان را در معرض عوارض قلبي و عروقي قرار مي دهد.
وي توصيه کرد: براي سرخ کردن از روغن هاي مخصوص استفاده شود و مصرف روغن زيتون در رژيم غذايي، جايگزين روغن هاي نباتي شود زيرا اين روغن قابل هضم تر است و از چاقي، چربي خون و بيماري هاي قلبي و عروقي جلوگيري مي کند.

منبع: روزنامۀ مردم سالاری
به همت: زهرا سلیمانی

بازگشت