صفحه اصلي > مطالب و مقالات / آشپزی > پای بستنی با طعم کارامل و شکلات

پای بستنی با طعم کارامل و شکلات


2 تیر 1398. نويسنده: fereshteh akhavan

 

پای بستنی با طعم کارامل و شکلات

مواد لازم
1 فنجان شکلات Nutella
1/2 پیمانه بستنی شکلات تیره، نرم شده
کوکی یا بیسکوئیت شکلاتی پودر شده برای پوسته پای 1فنجان
3/4 پیمانه بستنی کارامل نرم شده
1/4 فنجان فندق خرد شده ( اختیاری)
سس یا شربت کاراملی برای تزئین (اختیاری)

طرزتهیه
شیشه باز نشده نوتلا رو به مدت 10 دقیقه داخل آب گرم می گذاریم و یا شکلات نوتلا را بوسیله حرارت غیر مستقیم نرمش می کنیم و یا می توان به مدت 10 تا 15 ثانیه داخل مایکروویو گذاشت.
کوکی های پودر شده را در ظرف پای مورد نظر خوب پهن کرده و فشار می دهیم تا یک سطح ضاف و یکدست داشته باشیم.اگر از بیسکوئیت استفاده می کنید و کمی خشک بود،کمی کره آب شده قبل از پهن کردن آن بهش می افزاییم.
سپس بستنی را روی پوسته پهن می کنیم و رویش نصف فنجان نوتلا رو میریزیم و ظرف را به مدت 15 دقیقه داخل فریزر می گذاریم.
سپس بستنی کارملی را روی نوتلا پهن کرده و 15دقیقه دیگه داخل فریزر قرار می دهیم.پس از این مدت بقیه نوتلای باقی مانده را رویش پهن کرده و فندوق های خرد شده را رویش می پاشیم.
پای را به مدت 3ساعت تا 1شب داخل فریزر نگهداری می کنیم.
قبل از سرو می گذاریم تا 10 دقیقه داخل فضای آشپزخانه بماند و سپس برش می دهیم.

نکته تکمیلی
پای، یک ظرف غذا پخته شده‌است که معمولاً با لایه خمیر شیرینی پوشش داده می‌شود یا به‌طور کامل از مواد شیرینی ساخته می‌شود. در واقع پای، نوعی خوراک پیراشکی مانند است که از دو بخش تشکیل می‌شود: یک بخش آن لایه خمیری است و بخش دیگر موادی است که درون این خمیر قرار می‌گیرد. پای بر اساس لایه خود دسته‌بندی می‌شود.

پای پُر (تک پوسته یا از پایین پوسته)، لایه خمیر شیرینی همانند ظرف شیرینی‌پزی در زیر و مواد در بالای لایه شیرینی قرار می‌گیرد و روی مواد غذایی، باز گذاشته‌است. این نوع پای‌ها را تارت می‌نامند. که بیشتر در پای‌های شیرین اینگونه‌است. ولی یکی از معروف‌ترین پای‌های شور مزه که فقط قسمت زیرش خمیر دارد، پای کیش می‌باشد.

پای بالا پوسته، که مواد پای در پایین ظرف می‌باشد و روی این مواد را با خمیر پای می‌پوشانند.

پای دو پوسته، مواد را درون خمیر قرار داده و خمیر را می‌پیچند. یعنی موادغذایی به‌طور کامل در پوسته‌ای از شیرینی محصور می‌شود.

برای پوسته پای مواد مختلفی استفاده می‌شود، از جمله پودر شیرینی پزی بیسکویت یا سیب زمینی له شده و معمولاً خمیر پای، حاوی کره بوده که فراورده پوک و تردی را ایجاد می‌کند. و برای مواد داخل پای ( پیراشکی) موادی چون انواع گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، مربا، مارمالاد، انواع پنیر، خامه، شکلات، کاسترد، مغز میوه یا دیگر انواع مواد شور یا شیرین می‌شوند.

اگر لازم باشد که خمیر پای بیشتر از مواد داخل پای بپزد، ابتدا خمیر را پخته و سپس مواد داخل پای را اضافه نموده و برای مدت کوتاهی دوباره آن را می‌پزند. گاهی اصلاً پخت مجدد لازم نیست و تنها پس از اضافه نمودن مواد به خمیر پای و سرد شدن خمیر پخته، آن را در یخچال می‌گذارند.


بازگشت