صفحه اصلي > مطالب و مقالات / آشپزی > کیک مافین شکلاتی

کیک مافین شکلاتی


2 آذر 1392. نويسنده: fatemehteymoori

کیک مافین شکلاتی

کیک مافین شکلاتی


مواد لازم

آرد 1 و نیم لیوان 
پودر کاکائو 1/4 لیوان
پودر قند یا شکر 1 لیوان
جوش شیرین 1 قاشق چایخوری

نمک 1/2 قاشق چایخوری
قهوه دم کرده 1 لیوان
سرکه سفید 1 قاشق غذاخوری
روغن 1/3 لیوان

کره 100 گرم
شیر 1/2 لیوان
زرده تخم مرغ 3 عدد
عسل 3 قاشق غذاخوری
شکلات و وانیل مقداری

 

طرز تهیه
ابتدا فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.

داخل کاسه ای آرد، پودر قند یا شکر، پودر کاکائو، نمک، جوش شیرین و کمی وانیل را مخلوط کنید سپس تمام این مواد را الک نمایید تا یکدست شوند. 

قهوه را آماده کنید (برای تهیه قهوه باید 2 قاشق چایخوری پودر قهوه فوری را با 1 لیوان اب جوش مخلوط کنید) سپس قهوه را با سرکه و روغن مخلوط نمایید.

مخلوط قهوه را پس از اینکه کمی خنک شد به مواد خشک اضافه کنید و مخلوط نمایید (تا حدی مخلوط کنید که مواد باهم ترکیب شوند ، نیازی به هم زدن زیادی نیست). 

کاغذهای مافین را داخل قالب های مافین قرار دهید و تا 2/3 هر کاغذ از مایه کیک بریزید.

قالب را داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت 15 – 20 دقیقه قرار دهید و پس از این مدت تست کنید (خلال چوبی را داخل کیک بزنید اگر تمیز بیرون امد کیک پخته است)، مافین ها را پس از پخت از فر و قالب خارج کنید و کناری قرار دهید تا خنک شوند. 

تهیه کرم روی مافین: زرده های تخم مرغ، شیر و عسل را داخل قابلمه ای بریزید و خوب با همزن دستی بزنید تا یکدست شود سپس قابلمه را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و آرام هم بزنید تا کرم غلیظ شود (دقت کنید که کرم نجوشد، اگر شروع به جوشیدن کردن از روی حرارت بردارید و مجدد قرار دهید).

پس از اینکه کرم غلیظ شد مقداری شکلات تخته ای را داخل کرم بریزید و هم بزنید تا شکلات آب شود سپس کرم را کناری قرار دهید تا خنک شود و به دمای محیط برسد. 

کره را از 1 ساعت قبل در دمای اتاق قرار دهید تا نرم شود سپس داخل کاسه ای بریزید و با دور تند همزن بزنید تا غلیظ و خامه ای شود سپس مواد کرم را که خنک شده است به کره زده شده اضافه کنید و 3 دقیقه با همزن بزنید تا مواد کرم خوب باهم ترکیب شوند.

کرم را داخل قیف بریزید و روی مافین ها را با این کرم پوشش دهید، با شکلات تخته ای میتوانید طرح هایی ایجاد کنید و روی مافین قرار دهید، مافین را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود سپس بهمراه چای یا قهوه سرو کنید.


بازگشت