صفحه اصلي > مطالب و مقالات / علم و آموزش / کامپیوتر > کامپیوتر: کشف یک حفره امنیتی خطرناک در اینترنت اکسپلورر

کامپیوتر: کشف یک حفره امنیتی خطرناک در اینترنت اکسپلورر


13 اردیبهشت 1393. نويسنده: mozhdeh.nasiri
حفره امنیتی تازه‌کشف‌شده در مرورگر اینترنت اکسپلورر راه هکرها به سیستم عامل و برنامه‌های نصب‌شده روی کامپیوتر را باز می‌کند.
کاربرانی که هنوز از نسخه اکس‌پی ویندوز استفاده می‌کنند، بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند.

کامپیوتر: کشف یک حفره امنیتی خطرناک در اینترنت اکسپلورر


حفره امنیتی تازه‌ای در مرورگر شرکت مایکروسافت پیدا شده که امنیت کاربران نسخه‌های ۶ تا ۱۱ را تهدید می‌کند. بنا بر اعلام این شرکت، اطلاعاتی وجود دارند که نشان می‌دهند حملات مشخص و موردی با سوء استفاده از این حفره انجام شده است. هنوز گزارشی در مورد حملات وسیع منتشر نشده است.
هکر با نفوذ از طریق این حفره می‌تواند به هر بخش از کامپیوتر قربانی دست یابد. چنین سطحی از نفوذ معمولا وقتی اتفاق می‌افتد که قربانی روی لینکی آلوده کلیک می‌کند و به سایتی ساختگی مملو از بدافزارها هدایت می‌شود. چنین لینک‌هایی عموما با ایمیل یا نرم‌افزارهای چت و پیام‌رسان در گردش هستند.

حفره‌ی تازه‌ای که در اینترنت اکسپلورر کشف شده، کاربران ویندوز اکس‌پی را بیش از دیگران تهدید می‌کند. این نسخه از ویندوز از هشتم آوریل ۲۰۱۴ رسما به تاریخ پیوست و دیگر به روز نمی‌شود. این موضوع راه نفوذ هکرها به سیستم عامل را به مراتب هموارتر می‌کند. هنوز هم تقریبا یک‌پنجم کاربران اینترنت از ویندوز اکس‌پی استفاده می‌کنند. روی ویندوز اکس‌پی می‌توان تنها تا نسخه ۸ اینترنت اکسپلورر را نصب کرد.

کارشناسان امنیت مجازی به کاربران اکیدا توصیه می‌کنند تا زمان انتشار بسته به روزرسانی برای انسداد حفره جدید، از مرورگرهای دیگر مانند گوگل-کروم یا فایرفاکس استفاده کنند.

به نوشته نشریه آمریکایی "وال استریت ژورنال"، شاید بد نباشد مایکروسافت با توجه به حجم انبوه ویندوزهای اکس‌پی فعال، استثنایی قائل شود و بسته به روزرسانی این سیستم عامل را هم منتشر کند.

بازگشت