مجید اخشابی در گفتگو با «صبا»: فن موسیقی گم شده است

مجید اخشابی در گفتگو با روزنامه «صبا»


فعالیت حرفه ای مجید اخشابی از سال 1370 در زمینه های نوازندگی، آهنگسازی، تنظیم، نظارت بر ضبط و تولید آثار موسیقی آغاز شده. اخشابی که فارغ التحصیل دوره دکتری پژوهش هنر از دانشگاه هنر تهران است از سال 1375 با تشکیل گروه هنری «مهرآوا» ضمن همکاری با صدا و سیما کنسرت های متعددی را در ایران و مراکز معتبر علمی و فرهنگی کشورهایی چون انگلستان، روسیه، اسپانیا، ژاپن، (فستیوال مین اون)، کره، هندوستان، مالزی و _ به اجرا در آورده که همگی آن ها به لطف الهی با موفقیت همراه بوده است. افتخار همکاری با استادانی چون محمدعلی معلم، فریدون شهبازیان، همایون خرم، و بسیاری از هنرمندان صاحب نام دیگر برای این پاپ خوان خوش اقبال، تجربیات ارزنده ای را برای او به ارمغان آورده است. اخشابی اما بیشتر به خواندن تیتراژهای سریال ماه رمضان شهرت دارد. سریال های ماندگاری نظیر «مسافری از هند»، «یک وجب خاک»، «خانه به دوش»، «متهم گریخت» و... اما مدتی است صدای او در تیتراژ برنامه ها شنیده می شود اما سریالها کمتر، با مجید اخشابی به گفت و گو نشستیم و از حال این روزهایش با او صحبت کردیم.

-آقای اخشابی کار جدیدی در دست انتشار دارید؟
بله، یک موزیک ویدئو با عنوان «بی شب بخیر تو» که در حال ضبط تصویر آن در فرودگاه پیام و مکان های مختلف هستیم.

-در این موزیک ویدئو با چه کسانی همکاری کرده اید و چه زمانی آن را منتشر می کنید؟
حدود دو ماه دیگر یعنی بعد از محرم و صفر، در این قطعه با احسان احمدی (تنظیم و میکس)، رضا آذین (ملودی)، فرجام خیرالهی (شاعر)، و سعید مه وار در کار موزیک ویدئو همکاری داشتم.

-شما مدت زیادی است آلبوم منتشر نکرده اید؟
بله، سال هاست که قصد داشتم آلبومی را روانه بازار کنم اما به دلایل مختلفی نشد که یه بخش آن عدم فرصت به دلایل اشتغال به تحصیل بود، وسواس زیاد و مسائل مختلفی از این دست؛ همچنین تا قطعات آماده می شدند بعضی از کارها صرف برخی برنامه های فوری و مهم می شد و قطعات را خرج بعضی تیتراژها می کردیم؛ به این ترتیب دستمان خالی می شد و مجبور بودیم دوباره آهنگ بسازیم و این باعث می شد که از جمع آوری آلبوم عقب بیافتیم. اما قصد انجام این کار را داریم و انشاءالله تلاش می کنیم یک کار متفاوت ارائه دهیم. به هر حال وقتی سال ها یک نفر آلبوم نمی دهد نظرش این است که با تلاش بیشتر یک آلبوم متفاوت روانه بازار کند، به همین علت قصد من این است که چون سال ها آلبومی منتشر نکردم، صبر کنم و یک آلبوم خوب به دست مخاطبان برسانم.

-آیا برنامه ای برای برگزاری کنسرت هم دارید؟
بله، بعد از انتشار این قطعه و احتمالا آلبومم، انشاءالله در سال آینده برای برگزاری کنسرت برنامه ریزی خواهیم کرد.

-از تیتراژگفتید؛ شما در دهه هشتاد از خوانندگان پر تیتراژ تلویزیون بودید که اتفاقا آن کارها خیلی مورد اقبال عموم واقع شدند اما مدتی است صدای شما را در تلویزیون کم تر می شنویم، علت این کم کاری چه مواردی می تواند باشد؟
ببینید شرایط تلویزیون یک مقدار تغییر کرده اگر چه من هم به آن شکل قصد ندارم که فقط رزومه هنری ام از تیتراژ خوانی تلویزیون پر کنم و همه وقت و عمرم را بگذرانم تا فقط تیتراژ بخوانم و این جزو دستور کار من نیست. به هر حال تلویزیون هم مثل سابق چه در عرصه جذب مخاطب و چه در عرصه تخصیص بودجه های لازم، قدرتمند نیست به همین دلیل تهیه کننده ترجیح می دهد که هزینه خیلی کم تری پرداخت کند، خواننده هم در بودجه تولید سهمی داشته باشد و این که از موسیقی های روز و مجازی استفاده شود، به همین دلیل تعداد تیتراژی که می خوانم مثل سابق نیست. اما همان طور که عرض کردم علاقه ندارم تمام فعالیت های من در تیتراژ متمرکز باشد و من به این شکل عمل کردم.

-یک سری انتقادات به موسیقی پاپ این روزها وارد شده مبنی بر این که سطح و کیفیت موسیقی پاپ پایین آمده است؛ که این انتقادات بیراه هم نیست.
بله کاملا واضح و مبرهن است که سطح کیفی و محتوایی موسیقی به شدت افول کرده است. هر کسی هر چیزی که دلش می خواهد به عنوان شعر می نویسد و هر کسی هر جور که می خواهد می خواند و می سازد. اصول، قواعد، فن و تکنیک موسیقی هم در این میان گم شده است. همان طور که در پاسخ سؤال قبلی عرض کردم در واقع تهیه کننده ها هم با توجه به این که هیچ سوادی در فن موسیقی ندارند فکر می کنند که هر آنچه که در فضای مجازی جریان دارد و شنیده می شود اگر وارد تلویزیون کنند، برنامه شان بیشتر دیده می شود؛ به همین دلیل تهیه کننده ها به چهره های مجازی روی می آورند و حاصل این شد که ما الان موسیقی بسیار ضعیفی داریم که کیفیت آن در حد همان فضای مجازی است.

-متاسفانه دفتر موسیقی و وزارت ارشاد به این کارها مجوز می دهند.
بله، این هم یک اشکال دیگر است. این که موسیقی باید از لحاظ کیفی خوب باشد. در واقع اکثر این خواننده ها از طرف برخی تهیه کننده ها پشتیبانی می شوند؛ یعنی یک تهیه کننده متوجه می شود که کار فلان خواننده در فضای مجازی شنیده می شود، بلافاصله به سراغ آن خواننده می رود و به او می گوید که می خواهی از این حالت در بیایی و تو را خواننده رسمی کنم؟ طرف هم از خدا خواسته می گوید بله؛ تهیه کننده هم اول یک قرارداد چهار پنج ساله می نویسد که فقط با من کار کنی، به عنوان مثال 70 درصد از درآمدت برای من است و من کارهای تو را انجام می دهم. این تهیه کننده با روابط و سوابقی که دارد آن قدر به ارگان های زیربط فشار می آورد تا بالاخره مجوز می گیرد. این افراد را می آورند یکی دو سال آن ها را می چرخانند و کنسرت برگزار می کنند و بعد هم آن ها را کنار می اندازند و به همین صورت خواننده بعدی، متاسفانه در صنعت موسیقی ما تعداد تهیه کنندگان فرهیخته که دست به تولید آثار با کیفیت و ارزشمند بزنند خیلی کم است. تهیه کنندگان امروز بیشتر سوداگرند و آمده اند یک پولی جمع کنند و بروند؛ هنر و موسیقی کشک است؛ فقط پول! اگر گمان ببرند که روی یک خواننده ای می توان کار کرد این کار را انجام می دهند البته ناگفته نماند خدا را شکر در یک سری زمینه ها هنوز تهیه کننده های قدیمی را داریم که کتاب ها و آلبوم هایی که منتشر می کنند با کیفیت است و آثارشان تا سال ها باقی می ماند؛ اما تهیه کننده های فعلی آثار یک بار مصرف تولید می کنند. حالا به نظر من این هم اشکالی ندارد اما این که در رزومه یک تهیه کننده ای یک اثر درست و حسابی نباشد، به نظر من وزارت فرهنگ و ارشاد باید به آن توجه کند. این آدم آمده فقط آلودگی صوتی ایجاد کند، از پول، سرمایه و امکاناتش استفاده می کند برای دامن زدن به افتضاح بیشتر فضای موسیقی، به هر حال باید جلوی این ها گرفته شود اما متاسفانه به این قضیه توجه نمی شود و تهیه کننده ها در عالم موسیقی ما نقش بسیار پر رنگی دارند.

-با این حساب آیا می توان به آینده موسیقی پاپ کشور امیدوار بود؟
با این وضعیت نه؛ به نظرتان موسیقی مان چه فرقی با سایر مسائل رانتی در بقیه زمینه ها دارد؟ موسیقی هم مانند بقیه چیزهاست، تا یک نگاه و تغییر بنیادی در موسیقی ایجاد نشود به نظر من وضع همین طور خواهد ماند.

-در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید.
خواهش می کنم، ممنون از شما بابت این گفت و گو.

مجید اخشابی در گفتگو با روزنامه «صبا»

مجید اخشابی در گفتگو با روزنامه «صبا»
3
3
0
3 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.