متن تامل برانگیز دکتر مجید اخشابی درباره شناخت آدم ها


هو الحکیم

شاید بهترین روشی که بشر در مسیر شناخت خود و دنیای پیرامون خود می‌تواند از آن بهره جوید مسیر فلسفه و استفاده از دیدگاه‌های فلاسفه باشد.

بدنبال چیستی و چرایی بودن، بکارگیری نهایت عقل و منطق بدون اتکا به پیش‌فرض‌ها چیزیست که نه تنها در فلاسفه بلکه در همه مردم جهان دغدغه‌های جدی می‌آفریند.

از سوي ديگر کوته‌فکری بشر نیز در مواجهه با ناکامی‌هایش که همواره در مقصریابی، انگشت اتهام را به سوی کسی غیر از خود نشانه می‌گیرد، قصه دیرپاییست که همیشه باید فلسفه و عقل لنگان لنگان از راه برسند و به او بفهمانند که لازمست نشانه را در خود جستجو كند.

در همين راستا از رهنمودهای بسيارارزشمند و‌ حكیمانه بارزِفلسفي، مي‌توان به سخنان ناب ِ آرتور شوپنهاور(متعلقات و ملحقات) اشاره داشت که دليل روشن و متقنيست برای اشتباهات معمول و مرسومي كه همه ما در تفكيكِ صفت‌های خوب و بد آدم‌ها مرتكب مي‌شويم. با شرح اين مفهوم كه اگر در شناخت آدم‌ها دچار خطا می‌شویم اين دورویی شخص مقابل نیست که ما را فریب داده بلكه اشتباه از تشخيص و تميزِ خودِ ماست!

و اما جمله طلایی شوپنهاوركه لازمست با تامل بخوانيد:

هر كمال بشری، شبیه نقصی است که خطر لغزیدنش به آن وجود دارد؛ و برعکس، هر نقصی شبیه یک کمال است. ‏از این رو اشتباهی که در مورد یک شخص مرتکب می‌شویم اغلب نتیجه‌ی این واقعیت است که در آغاز آشنایی ، نقایصش را با کمال های مشابهش اشتباه می‌گیریم و بالعکس. ‏به این ترتیب شخص محتاط به نظرمان ترسو می‌رسد و شخص صرفه جو به نظر خسیس می‌آید؛ یا شخص اسراف کار به نظر دریادل می‌رسد و آدم گستاخ ، رو راست و آدم کله خر با اعتماد به نفس...

از حضرت دوست برایتان علم و درایت و شادی و سلامتی آرزو می‌کنم.

هفته خوبی داشته باشید

با احترام: مجید اخشابی

ثبت نام آنلاین در دوره های آموزشی آموزشگاه موسیقی همراز

2
2
0
2 نفر

3 نظر

 1. سلاااااااام دکتر اخشابی عزیز.اوقات و لحظاتتان پر از خیر و برکت و روشنایی باشد ان شاءالله.از حضور پر معنای شما استاد عزیز،خرسند و دلشادیم.سخنان حکیمانه ی شما، قابل تامل است.و ما را به سوی درست اندیشیدن رهنمون می سازد.سپاس از حضورتان.
  در قسمتی از کتاب در باب حکمت زندگی می خوانیم که برای زندگی کردن در میان آدمیان،باید برای همه،با هر خصوصیتی که دارند،هر قدر هم نابهنجار باشد حق وجود قائل باشیم و فقط می توانیم بکوشیم که از خصوصیاتشان بر حسب نوع و کیفیتی که دارند استفاده کنیم.اما نه می توانیم امیدی به تغییرشان ببندیم و نه چنان که هستند محکومشان کنیم.این درست مصداق بارز این ضرب المثل است که: زندگی کن و بگذار زندگی کنند.(در باب حکمت زندگی)
  دکتر اخشابی عزیز،در پناه الطاف الهی،همیشه شاد و سلامت و سربلند باشید ان شاءالله.
 2. سلام دکتر جونم smiley19

  از گل و لای اومدید بیرون به سلامتی
  smiley9 smiley9 smiley9 smiley9 smiley9

  ما باید با حماقت . شکست و شرارت هر انسانی با گذشت بسیار رفتار کنیم

  در نظر داشته باشیم که آنچه ما پیش از این در خود داریم

  به طور ساده شکست ها . حماقت ها و شرارت های خودمان است

  زیرا اینها همه شکست های نوع بشر هستند که ما نیز به آن تعلق داریم

  و بر این اساس ما شکست های یکسانی داریم که در درون خود دفن کرده ایم

  نباید به خاطر این بدی ها که صرفا در همان لحظه خاص در ما پدیدار نشده اند

  نسبت به دیگران خشمگین شویم.

  (آرتور شوپنهاور )
 3. عالی گفتین استاد.خیلی وقتها همین طوریه اینکه یک خصوصیت خوب دریک شخص رو باتوجه به اعتقادات و نظرات خودمون نقص اون فرد تلقی میکنیم و اینجاست که متاسفانه قضاوت میکنیم
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.