سفر دکتر مجید اخشابی به باکو


اینکه چرا این چندوقت قسمت مي‌شود به ممالکی که حدود دو قرن پیش جزئی از خاک ایران بوده‌اند سفر کنم را نمی‌دانم ولی کنکاش و جستجوگری در تاریخ و فرهنگ ایران و مصائب و مشکلاتي که از دیرباز  تا کنون ايران و ایرانی با آن‌ها دست به گریبان بوده‌، شیفتگی هر گردشگر ایرانی را به آب و خاکش بیشتر می‌کند.

در زمان قاجار (فارغ از کفایت یا بی‌کفایتی قاجاریه) بخش کثیری از سواحل ارزشمند دریای خزر و مساحت عمده‌ای از شمال‌شرق ایرانِ قدیم شامل قفقاز، ارمنستان، بخش‌هایی از گرجستان، ایروان و بخش‌هایی از آذربایجان شامل تالش شمالی یعنی شهرستان لریک و نخجوان و بخش‌هایی از ترکیه امروزی شامل کوه آرارات و شهر ایغدیر که آن زمان بخشی از خانات ایروان بوده است، در طی معاهده‌های ترکمنچای و گلستان و در پی جنگ‌های ایران و روسیه، به روسیه تزاری واگذار گرديد. 

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو


در پي  این دو عهدنامه مجموعا حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از سرزمین ایران جدا و به روسیه ملحق شد که به مناطق جدا شده براساس این دو عهدنامه، هفده شهر قفقاز (هفده ولایت قفقازی ایران) می‌گویند.

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو


نکته جالب اینجاست که در زمان به قدرت رسیدن لنین، نامه‌ای از او در راستای عدالت‌طلبی و عدم تعدی به کشورهای مظلوم و ضعيف و بازپس دادن حقوق غصبی موجود است که طی آن تمام عهدنامه‌های یکطرفه و تعدي مدارانه را ملغی اعلام کرده است؛ لیکن جاي تاسف بيشتر اينكه باز هم کفایت یا عدم کفایت حاکمان آن زمان، ایران را از بازستاندن اراضی و حقوق ازدست‌رفته‌اش ناکام می‌گذارد.

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو


جالب اینکه عارف قزوینی هنرمند تمام عيار و آزادی‌خواه در مدح شخصیت لنین اين شعر را سروده است:
ای لنین ‌ای فرشته رحمت
قدمی رنجه کن تو بی‌زحمت
تخم چشم من آشیانه توست
پس کـَرَم کن که خانه خانه ‌توست
یا خرابش بکن یا آباد
رحمت حق به امتحان تو باد
بلشویک است خضر راه نجات
بر محمد و آل او صلوات...

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو


امیدوارم پيرو دعای هميشگي ‌ام نسل امروزی و آينده ما، لیاقت حفظ و حراست همین آب و خاک و سرمایه فعلي ِحاضر را داشته باشد و ما وارثان فعلي ايران، با برقراری صلح و دوستي راستین بتوانیم كشورمان را از هرگونه جنگ و کینه‌توزی به دور و  ايمن بداريم و با سایر ممالک روابط حسنه و دوستانه برقرار کنیم و نهايتا احترام و اعتباري را كه شايسته نام ايران و ايرانيست به يكايك گردشگران ايراني بازگردانيم.
امیدوارم در پناه حضرت دوست هفته‌ای بسیار دلپذیر و موفق در انتظار داشته باشيد.

با احترام و ارادت: مجید اخشابی

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو

سفر دکتر مجید اخشابی به باکو


4
3
1
5 نفر

1 نظر

  1. سلام استاد عزیزم ونداجانم.ازاین پست هم خاطره دارم چه جور.اینکه ما بعدازتهران رفتیم کنار دریای خزر و چند روزی تو شهرهای مختلف شمال کشور گشتیم که استاد این پست رو گذاشتن.جالب اینه که استاد درکنار همان دریایی بودن که ماهم بودیم ولی چه فایده ما این طرف آب و ایشان آن طرف.حیف...افسوس... smiley15
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.