آن روی سکه کرونا به قلم دکتر مجید اخشابی


آن روی سکه

 

همچنان افکار و اخباراین روزهامعطوف و مربوط به کروناست؛

از انواع و اقسام رهنمودها و راهکارها و شیوه‌های مقابله گرفته تا برشماری و پیش‌بینی تاثيراتي که کرونا بر جوامع مختلف داشته يا خواهد داشت.

 

در راستای تحلیل و تأویل اثرات اجتماعی و کارکردیِ کرونا قصد دارم در این نوشته از منظری دیگر به ذكر چند نکته بپردازم:

 

دارايي، مرگ و زندگي

در قدیم می‌گفتند بعد از مرگ هیچ دارایی و ثروتی به کار متوفی نخواهدآمدو البته این پند حکیمانه صرفا با چشیدن طعم مرگ برای افرادجاری می‌شد و اطرافیان هم در حد چند روزاین واقعیت را مزمزه می‌کردند اما در اين ايام کرونا به ما آموخت كه ميشود حتي در زمان حيات هم مال و اموال و دارايي و ثروت به کار كسي نيايد وآدمهاچاره‌ای به جز زندانی کردن خود در محدودترين حالت ،آن هم نه به اراده دیگران بلکه کاملا اختیاری و داوطلبانه نداشته باشند.

ثروت

ازطرف ديگراز قدیم این آموزه بسیار در گوش نسل ها خوانده شده است که مال دنیا و یا اساسا پول مثل چرک کف دست مي ماند، نباید هدف و مقصد انگاشته شود ولی واقعیت این است ديگر کسی گوشش به این حرف ها بدهکار نيست و در رجحان ثروت به علم تقريبا براي كسي جاي تردیدي باقي نمانده است...ولی شاید امروز با وجود کرونا بتوان به این باور رسيد که واقعا بین غنی و فقیری تفاوت چندانی در کار نیست و اساسا در تحصیل مال و میزان آن، نوع ،چگونگی و شیوه جمع آوريِ آن مطرح است نه مقدار آن!

شيوه درآمد

در این اثنی معتقدشدیم که درامد حاصل از احتکار ،نان به نرخ روزخوری و دولاپهنافروشی کثیف ترین درآمدعالم است و اساسا چنين ثروتي نبایداحترامی به دنبال داشته باشد و واقعا اشخاصِ بي فضیلت،صرفِ داشتن دارایی و ثروت بهيچ وجه نبايد محترم دانسته شوند.حتی می توان و يا بايدبه برخی ثروت ها شک کرد!ثروت های افسانه ای بادآورده بدون آنکه پای تحصیلی، سوادی، هنری، خلاقیتی، دستاوردی ،ابداعی و نهايتا زحمتي در میان باشد.

نيك مبرهن است دلایلی چون هوش اقتصادی، ژن خوب، فرصت طلبی و دانش اقتصادی اساسا به هیچ آدمی فرصت و امکان حصول دارایی های افسانه ای و بيشمار را نمی دهدو یقینا باید در فرآیند تحصیل اينچنيني اموال راه غیرصواب،موذیانه و یا حداقل سوءاستفاده از نادانی و سادگی مردم مطرح باشد.

نتیجه اينكه دیگر جامعه نه تنها نباید برای ثروت و ثروتمندان (تاکید می کنم از نوع افسانه ای وبيحساب و غیرعقلی) ارزش قائل باشد بلکه باید به ثروتشان شک کند.

شرط لازم و كافي

ونهايتا کرونا به ما آموخت که؛

کافی نیست من مریض نباشم،بلکه لازمست اعضای خانواده ام هم مریض نباشند.

کافی نیست اعضای خانواده ام مریض نباشند بلکه لازمست همسایه ها و مردم شهرم هم مریض نباشند.

کافی نیست مردم شهر و دیارم مریض نباشند بلکه لازمست مردم کشورم هم مریض نباشند.

کافی نیست مردم کشورم مریض نباشند بلکه لازمست مردم دنیا هم مریض نباشند...!

کرونا باید با تمام منفور بودنش

موجي از خیرخواهی واقعی و جمعی را برای ما به ارمغان بیاورد و باعث شود به تمام جوانب و تمام شروط لازم و كافي توجه كنيم.

حرف آخر

ما با کرونا باید بفهمیم که

- برای سلامتی، خوشبختی و آسایش خود نیاز به سلامتی، خوشبختی و آسایش جمعی داریم ✴️حقيقتا بدون منافع جمعی منفعت انفرادی معنایی احمقانه دارد.

- بايد نه تنها برای مردم کشورمان بلکه برای مردم دنیا باید خیر و خوشی طلب کنیم.

- اتحاد و همدلی میان آحاد جامعه و یک کشور در مقابل همدلی و اتحاد کل دنیا معنایی کوچک و محلي دارد.

- باید در این چند صباحی که زنده ایم و از اعتماد و موهبت خداوند برای نعمت حیات برخورداريم در سازگارترین حالت با نظام طبیعت و همنوع در مسيراهداف والای حیات بکوشیم و گام برداریم.

- باید نگرش های خود را از جمع به فرد تغییر دهیم و خيرخواهي را آن هم فقط در حدشعار منحصربه آشنايان و نزديكان خود نكنيم...


با اميد به اينكه با كمك تعقل و تدبر و دانش اين بحران اجتماعي را مانند سايرمعضلاتي كه اسلاف ما با آنها پيروزمندانه پنجه درافكندند پشت سربگذاريم و دوباره از روزهاي عادي زندگي خود لذت ببريم.

شادو سلامت و پيروز باشيد.

با احترام و ارادت:

مجيداخشابي

٩٩.١.١٦

12
11
1
13 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.