صفحه اصلي > مجید اخشابی / مصاحبه ها > مجید اخشابی در گفت و گو با میزان: کسی که کوچکترین اصوات را در موسیقی تشخیص نمی‌دهد خواننده نیست

مجید اخشابی در گفت و گو با میزان: کسی که کوچکترین اصوات را در موسیقی تشخیص نمی‌دهد خواننده نیست


4 مرداد 1397. نويسنده: afsoonforootan
اخشابی در گفت و گو با میزان:
عده‌ای خواننده بی‌سواد روی صحنه می‌روند/کسی که کوچکترین اصوات را در موسیقی تشخیص نمی‌دهد خواننده نیست

خبرگزاری میزان- خواننده سریال گمگشته گفت: گاهی خوانندگانی را می‌بینیم که حتی کوچکترین اختلافات را در اصوات تشخیص نمی‌دهند و این وضعیت زمانی اسفناک است که خوانندگان بسیاری این روزها در اجراهایشان یک پرده فالش می‌خوانند.

مجید اخشابی خواننده موسیقی پاپ در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره تعداد خوانندگانی که در موسیقی که این روزها فالش می‌خوانند اظهار کرد: درباره تعداد افرادی که این روزها در عرصه خوانندگی فالش می‌خوانند  نمی‌توان عدد دقیقی داد چراکه یک خواننده می‌تواند خواننده خوبی باشد اما شرایطی که در آن اجرا می‌کند شاید نامناسب باشد و موجب فالش در اجرا شود، چون وقتی خواننده کنار انواع سازهای بادی بخواند حجم وسیعی از صدای خواننده در صدای آن گم می‌شود و به جایی می‌رسد که در ارکستر صدای خود را نمی‌شنود.

وی درباره تاثیر سیستم صدابرداری و سیستم‌های صوتی بر فالش خوانی اظهار کرد: در شرایط اجرا زمانی که گوش از دایره صوت خارج می‌شود، خواننده صدای خود را نمی‌شنود و فقط صدای دیگران را می‌شنود، در نتیجه وقتی که می‌خواند ممکن است صحیح نباشد و در اینجا سیستم‌های صوتی به کمک می‌آیند و باید صدابردار این فضا را برای خواننده آماده کند تا بتواند صدای خود را از میان همه صداها بشنود و خطاهای احتمالی را تشخیص دهد.

این خواننده موسیقی پاپ ادامه داد: برخی خوانندگان در هنگام اجرا گوشی در گوش دارند که برای تقویت صدای خواننده به کار می‌رود و به آن مانیتور گوش می‌گویند. با این دستگاه خواننده صدای خود و صداهایی که نیاز دارد را از طریق گوشی می‌شنود و آنوقت صدای خود را به درستی خارج می‌کند.

اخشابی با اشاره به نقش و هنر صدابردار در اجرای درست یک خواننده و رفع فالش در اجرایش بیان کرد: صدابردار هم اگر کار خود را به درستی انجام ندهد خواننده گرفتار شده و نمی‌تواند بخواند به همین دلیل بعضی از اجراها را نمی توان از صدابرداری جدا دانست یا صدابرداری را از آن حذف کرد. ممکن است خواننده، خواننده خوبی باشد اما صدا، صدای خوبی نباشد.

وی در ادامه افزود: مواردی که بیان شد مربوط به موضوعات حرفه ای و تخصصی است. گاهی خوانندگانی را می‌بینیم که حتی کوچکترین اختلافات را در اصوات تشخیص نمی‌دهند و این وضعیت زمانی اسفناک است که خوانندگان بسیاری این روزها در اجراهایشان یک پرده فالش می‌خوانند که باید بگویم این ربطی به صدابردار ندارد بلکه این خوانندگان سواد ندارند و باید بروند از ابتدا موسیقی را دوباره شروع کرده و یاد بگیرند.

اخشابی خاطرنشان کرد: چندی پیش کلیپ‌هایی منتشر شد که جالب و خنده دار بود و خواننده نیم تا یک پرده و در  100 نت فالش داشت که این نشانه ناشی بودن و ناتوانی خواننده است. این موضوعات در زبان فارسی و موسیقی ایرانی از موضوعات قابل طرح و بررسی است.

منبع : خبرگزاری میزان
(با تشکر از خانم زهره محمدزاده برای ارسال مطلب) 

بازگشت