صفحه اصلي > موسیقی پیشنهادی > موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: " رقص برگها "

موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: " رقص برگها "


26 خرداد 1395. نويسنده: afsoonforootan

 


فریبرز لاچینی (زاده 1328 در تهران، ایران) موسیقیدان، آهنگساز، نوازنده پیانو و از چهرههای موسیقی فیلم اهل ایران است. وی تحصیلات موسیقی خود را از سن ده سالگی در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد. هنگامیکه خود هنوز کودکی بیش نبود با تصنیف مجموعهای به نام "فصلها و رنگها" و "آوازهای دیگر" فعالیت حرفهای خود را با همکاری با کانون پرورش آغاز نمود و در بدو جوانی با خلق و تصنیف بیش از صد قطعه برای خوانندگان پاپ آن دوره، آینده خود را بعنوان آهنگساز رقم زد. وی کار حرفهای را با نوشتن موسیقی برای کودکان با خلق اثر به یادماندنی آواز فصلها و رنگها در سن ۱۸ سالگی شروع کرد. آرم برنامه کودک تلویزیون ایران برای بیش از بیست سال، از آثار وی بود.
پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران او برای خوانندگان موسیقی پاپ نظیر ستار، سیمین قدیری، محمد نوری، سیمین غانم، داریوش اقبالی و... نیز آهنگهای متعددی ساخت. پس از انقلاب، فریبرز لاچینی به اروپا سفر کرد و در دانشگاه سوربن، پاریس، به تحصیل در رشته موسیقیشناسی پرداخت. از این زمان بود که موسیقی اروپایی تأثیر زیادی برروی آهنگهای بعدی او گذاشت.
چهار سال بعد، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سوربن پاریس به عضویت آهنگسازان فرانسه درآمد و همزمان به دعوت تلویزیون فرانسه همکاری خود را با این سازمان با نوشتن موسیقی برای کودکان آغاز نمود. اقامت در اروپا سبک وی را متاثر از سبک کلاسیک نمود. وی همچنین با موسیقی کامپیوتری آشنا شد و تحصیلات تخصصی خود را در این رشته تکمیل کرد.
آلبومهای پرفروش پائیز طلائی و نوآوری دکلمه شعر نو، از اولین آثار وی پس از بازگشت به ایران است. لاچینی در سال ۱۳۶۴ برای اولین بار از کامپیوتر در آهنگسازی سود جست و پیشگام استفاده از این تکنولوژی در ایران به شمار میرود. وی در طی پانزده سال بعد، با بهره گیری از کامپیوتر، برای صدها فیلم، سریال، انیمیشن و ... آهنگ ساخت بطوریکه فعالترین آهنگساز فیلم در این دوره و شاید در تاریخ موسیقی فیلم ایران به شمار میآید. موسیقی نار و نی، دندان مار، رد پای گرگ، نوای آشنای برنامه کودک برای بیش از دو دهه و صد ها پروژه دیگر حاصل فعالیتهای هنری این دوران این آهنگساز است.
لاچینی در سالهای اخیر، با ادامه آلبومهای پائیز طلائی و سهگانه مرثیه، فعالیت خود را بر روی خلق آثار کلاسیک مدرن متمرکز کرد و همزمان در حال مستندسازی و علمی کردن بیش از هزار قطعه پاپ و فولکلور ایران در مجموعه بوی دیروز، است. حاصل این تلاش، دعوت اخیر ناشر آلمانی Schott Music با سابقه درخشان ۲۷۰ ساله در نشر موسیقی کلاسیک، برای همکاری با وی است. این کمپانی که ناشر اساتید و بزرگانی در موسیقی کلاسیک چون بتهوون، واگنر و کارل ارف است، نشر کلیه آثار فریبرز لاچینی را در سطح گسترده و جهانی در برنامه کاری خود دارد.
بعد از بازگشت به ایران، آلبومهایی برای تکنوازی پیانو ساخت و اجرا کرد که در واقع ترکیب عالی و مناسبی از موسیقی ایران و غرب به حساب میآیند. مشهورترین آنها مجموعه پاییز طلایی بود، که سالها است در ایران و خارج از ایران فروش زیادی دارد.
پس از آن او شروع به آهنگسازی با استفاده از تکنولوژی جدید و کامپیوتر، برای فیلمها کرد. تا سال ۱۹۸۸ او برای بیش از یکصد فیلم سینمایی آهنگ ساخت که برخی از آنها نه تنها در ایران بلکه در آمریکا، اروپا و حتی دیگر کشورهای آسیایی به نمایش درآمدند.در مرداد ۱۳۹۴ بر اثر انفجار گاز خانگی دچار سانحه شد.
آندره آرزومانیان
آندره آرزومانیان در سال ۱۳۳۳ خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. آندره همسر شراره دولتآبادی بازیگر سینما و تلویزیون بود. وی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۵۶ با نوازندگی پیانو آغاز کرد. او نوازندگی پیانو را در موسیقی فیلمهای فراوانی از جمله از کرخه تا راین، بوی پیراهن یوسف، آژانس شیشهای، آخرین پرواز، من ترانه پانزده سال دارم، زن امروز، سام و نرگس، دستهای آلوده و مرسدس بر عهده داشت. وی همچنین در آلبوم پاییز طلایی اثر فریبرز لاچینی و سمفونی ایثار اثر مجید انتظامی و آلبوم چیدن سکوت اثر بابک بیات پیانو نواخته است. آرزومانیان در ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ بر اثر سرطان استخوان در سن ۵۶ سالگی در تهران درگذشت.


کانال تلگرام مجید اخشابی

بازگشت