در هواي لحظه هاي برفي

6 شهریور 1388   zahrakeshvari   فتوگالری / روایت مصور / گردشگری   0 نظر   714 بازدید   |

از فرودگاه اردبيل تا سرعين تنها 25کيلومتر فاصله است . فاصله اي که از دل بزرگراه مي گذرد و مقصد را نزديک تر از آنچه هست ، نشان مي دهد...

 

دو سوي جاده را برفي سفيد در برکشيده است . برفي ماندگار که تا دل بهار تو را مي کشاند و روي قله ها براي چهار فصل ماندگار مي شود. نخستين جشنواره ورزش هاي زمستاني اردبيل که با حضور گروه هاي هنري و ورزشي در دل سرعين و کوه هاي آلوارس برگزار مي شود، خاطره اي سفيد و پر از دانه هاي برف را در حافظه سفري مان حک مي کند.

 

 

 

تا جايي که توانسته ايم ، پوشيده ايم و لباس هايي در چمدان ها جا داده ايم تا مبادا از سرماي اردبيل به ما گزندي رسد. درست مثل پنگوئن قطب در صفحه سفيد زندگي شده بوديم . اما از آن سوز سرما که در ذهن داشتيم و هزار بار ما را از آمدن به اين منطقه منصرف کرده بود، خبري نبود. پوشش مردم بيشتر به روزهاي آخر اسفند و اوايل بهار تهران مي ماند.

 

 

متعجب از اين هواي بهاري که به پيشواز آمده ، سوار ماشين شديم تا در سرعين آرام بگيريم . تازه گرماي آفتابي را که بر تن سفيد برف شعله مي کشد، درون ماشين حس مي کنيم و چشماني که تاب نگاه کردن به بازي برف و آفتاب در اين سرزمين را ندارد.

 

 

 

و آن سال هاي نه چندان دور

  

هتل لاله تنها چيزي بود که از سفرهاي سال ها پيش به سرعين در ذهنم جا خوش کرده بود؛ اما امروزه منطقه سرعين پر از هتل ها و مسافرخانه هاي قدونيم قد شده است . نزديک 50هتل در اين منطقه پذيراي مهيمانان آبگرم هاي سرعين هستند. از اين ميان تنها 2هتل لاله و چالدران دولتي و باقي هتل ها متعلق به بخش خصوصي و مردمي است . پتانسيلي که بالقوه باقي مانده و همت مجريان منطقه را براي شکوفايي داشته هاي پنهان اين منطقه مي طلبد.

 

 

نخستين جشنواره ورزش هاي زمستاني را سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري اردبيل با پشتيباني مالي شرکت توريستي آلوارس مهرگان ، هتل بزرگ سپيد و آناهيتا برگزار کرد. اين جشنواره با هدف جلب گردشگر زمستاني در مناطق بکر سرعين انجام شد. ناآشنايي با پتانسيل هاي زمستاني اين منطقه زيبايي کوهپايه هاي سبلان را به زمستاني سرد و خالي از گرماي وجود مهمانان اين ديار تبديل کرده است.

 

 

 

سرعين ، سرزمين چشمه هاي جوشان

 

 سرعين منطقه کوچکي است که تا پيش از جاري شدن آوازه آبگرم آن هيچ کس نامي از اين روستاي کوچک نشنيده بود. اما روي آوردن گردشگران براي التيام دردهاي خود در دل چشمه هاي جوشان اين منطقه باعث شد سرعين مقصد گردشگرهاي تابستاني بسياري از گردشگران ايراني و خارجي شود.

 

 

سرعين در يک دهه گذشته ساخته شد. بخش خصوصي بسرعت در اين منطقه هتل و آپارتمان ساخت و چشمه ها و آبگرم ها رونق گرفت ، ولي بدون برنامه و طرح قبلي . براي همين است که معماري اين منطقه به دلت نمي نشيند. سرعين از اين لحاظ مانند هزاران منطقه اي است که پيش از اين ديده اي و خيلي زود به دست فراموشي مي سپاري . 4خيابان اصلي دارد که سکوت شبانه آن هر شب به وسيله گام هاي آرامي که به سوي آبگرم ها روانه مي شوند، شکسته مي شود. خانه هاي مسکوني آن کم است و بيشتر اين مناطق در محدوده منتهي به پارک آناهيتا هستند.

 

 

 

خيابان هاي اصلي شهر معمولا در اين روزها آرام و شامل مسافراني است که بيشتر از شهرهاي اطراف بويژه اردبيل براي آب درماني وارد سرعين شده اند. معمولا در 24ساعت شبانه روز 18سرباز مامور ايجاد نظم و آرامش خيابان هاي اصلي منطقه است.

 

 

 

با چند نفر از آنان در ميان بارش آرام برفي که دوست داري تا ابديت در دلش قدم بزني ، به گفتگو مي نشينم . بيشترين کار آنها نگهباني از وسايل نقليه و ماشين هاي مسافران و جلوگيري از مزاحمت براي بانوان است . قدم زدن دو سرباز در هر خيابان اصلي هر روز در حافظه تصويري تو جان تازه اي مي گيرد.تمامي شرکت کنندگان اين جشنواره از جمله ورزشکاران ، هنرمندان استان هاي مختلف و اصحاب رسانه هاي ملي از جمله هاي شبکه هاي مختلف تلويزيون ، روزنامه ها و خبرگزاري ها در 2هتل آناهيتا و هتل بزرگ سپيد اسکان يافتند. برگزارکنندگان اين جشنواره خواستار همکاري هتل لاله براي پذيرايي از شرکت کنندگان شدند،اما اين هتل موافقت نکرد. به گفته مسوولان سازمان ميراث فرهنگي ، مسوولان هتل لاله قول مساعد داده اند که در جشنواره هاي آتي به گردشگراني که در اين هتل ها ساکن مي شوند، تا 50درصد تخفيف دهد.

 

 

بفرماييد شهد شيرين سبلان

 

علاوه بر هتل ها، منطقه پر از رستوران است که با غذا و خوردني هاي مقوي پذيراي مهمانان اين ديار است.

عسل سبلان و سرشير يکي از متداول ترين و خوشمزه ترين صبحانه هاي مهمانان اين منطقه است . از ديگر طعم هاي ماندگار سرعين ، آش دوغ معروفش است که مي توان در شهرهاي ديگر چون اردبيل هم نوش جان کرد. زمستان است و مسافران اندک و تنوع غذايي کم ، اما با توجه به فعاليت زياد مردمان اين ديار غذاي گوشتي از رايج ترين غذاهاي اين منطقه است.

 

 

رو به سوي آلوارس

 

هواي امروز براي رفتن به سوي بلندي هاي آلوارس مساعد است . دل جاده را مي شکافيم و 23کيلومتر راه مي پيماييم تا به پيست اسکي آلوارس برسيم . براي رسيدن به پيست بايد روستاي آلوارس ، زخم خورده از زلزله مهيب اردبيل را پشت سر بگذاريم . روستا غرق ويراني است . گويي ساکنان آن هيچ عجله اي براي برگشتن به زندگي پيش از آن را ندارند. روستا پر است از سگ هاي تيزي که کوچکترين تجاوزي را به حريم گله هاي گوسفندان محله تاب نمي آورند و يک پيرزن در آن گوشه دور، پوشيده در لباس زيباي محلي پشت به ما در دل روستا گم مي شود و بوي نان داغي که مي گويد زندگي ادامه دارد.

 

 

 

راه پر و پيچ خم را ادامه مي دهيم تا ابتداي پيست . داربست ها و بناهاي نيمه ساز خبر از برنامه هايي که مي دهد که براي فرداي اين پيست در نظر گرفته اند. پيست در ارتفاع 3200متري از سطح دريا قرار دارد و به دليل بارندگي هاي فراوان برف در طول پاييز و زمستان و دير ذوب شدن برف ها، 6تا 8ماه از سال محل مناسبي براي ورزش هاي زمستاني را به وجود آورده است.

 

سوار تله سي مي شويم تا آرام از بالاي اين همه زيبايي بگذريم . سبلان درست روبه روي ما قرار دارد و انسان هايي که آن پايين لابه لاي پستي و بلندي زمين مي آيند و مي روند. دمي در دل رستوران بالاي پيست استراحت مي کنيم ، در کنار اجاقي گرم و چايي گرمتر.

 

 

 

طرح مطالعاتي مجموعه فرهنگي ، توريستي و ورزشي آلوارس با سرمايه گذاري سازمان همياري هاي شهرداري هاي استان ، شرکت توسعه مهمانخانه هاي ايران و شهرداري سرعين در آبان 1378انجام شد و شرکت فرهنگي ، ورزشي ، توريستي ورزش هاي زمستاني به عنوان مجري ، اجراي طرح و پيگيري آن را به عهده گرفت.

 

 

 

در صورتي که برنامه درست پيش رود، پيست اسکي آلوارس به يک پيست بين المللي مطابق با استانداردهاي جهاني تبديل مي شود و مي تواند شاهد برگزاري مسابقات ورزش هاي زمستاني در سطح کشور و حتي قاره آسيا باشد.

 

 

 

از ويژگي هاي بارز منطقه اي که مجتمع ورزش هاي زمستاني آلوارس در آن واقع شده است ، علاوه بر جاذبه هاي زمستاني ، جاذبه هاي بهاري و تابستاني آن نيز هست ؛ از جمله روي آوردن عشاير با گله هاي بزرگ به مناطق حوالي آن ، هواي خنک و معتدل در اوج تابستان ، پوشش گياهي و گل هاي رنگارنگ به صورت دشت هاي وسيعي از شقايق هاي کوهي ، گل ختمي و گون و همچنين قرار گرفتن مسيرهاي صعود به قله سبلان و قلل ديگر از فاصله نزديک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهاي سرعين ، نير و اردبيل که خاطره هايي رنگارنگ را در دل 4فصل سال در اين گوشه آرام مي آفريند.

 

 

 

غريبه ها در شهر

 

 

 

به سرعين بر مي گرديم. دور از هياهويي که چند روزي است گروه هاي شرکت کننده در منطقه ايجاد کرده اند، سرعين هنوز ميزبان بودنش را حس نکرده و با مهمانانش غريبه است . سرعين هيچ آمادگي اي براي پذيرايي از مهمان را ندارد. نه در زمستاني چنان زيبا و نه در آن تابستان رنگارنگ و بهار زيباتر از همه . سرعين هنوز با مفهوم گردشگري و مسافر پس از سال ها پذيرايي فصلي از مهمانان که بيشتر عرب هاي حاشيه خليج فارس ، عربستان و گردشگران ايراني را شامل مي شود، هنوز به گردشگر و مسافر به چشم يک غريبه نگاه مي کند. گران فروشي ها و بالا و پايين کردن نرخ کرايه ماشين ها و رعايت نکردن اصول بهداشتي در مجتمع هاي آبگرم ، نشان مي دهد که سرعين تا منطقه نمونه گردشگري شدن راه زيادي دارد. اينجاست که پيشنهاد احداث يک دانشگاه يکي از راهکاري لازم براي ايجاد يک منطقه نمونه گردشگري مطرح مي شود.

 

 

 

احداث يک دانشکده با رشته هاي مرتب از جمله هتل داري ، مديريت جهانگردي و رشته هاي ديگر يکي از اساسي ترين راه ها براي گشودن آغوش زيبايي هايي اين منطقه به روي گردشگران داخلي و خارجي است . با توجه به وجود مناطق گردشگري در اطراف سرعين و نزديکي به شهر اردبيل مي توان از اين پتانسيل آموزشي بهره هاي بسيار برد.

 

 

 

رفقاي نيمه راه 

 

نخستين جشنواره ورزش هاي زمستاني در حالي برگزار شدکه جاي بسياري از مجريان منطقه خالي بود. خبري از مسوولان سازمان تربيت بدني نبود. مهمان نوازي شهرداري زير بارش برف هاي چند روزه سرعين گم شده بود و عملا هيچ تلاشي براي رفت و روب کردن منطقه که قرار بود چند روزي زيبايي خويش را به رخ گردشگرانش بکشد، ديده نشد. تمام آنچه در اين چند روز در ذهن گردشگران نقش بست ، بلدوزرهاي پارک شده در کنار ساختمان بود که زير برف پنهان شده بودند. همه چيز نشان مي دهد که سرعين تا منطقه نمونه گردشگري شدن راهي طولاني دارد. انگار بايد منتظر يک اتفاق بود؛ اما اينجا قانون همه يا هيچ است ؛ اگر همه باشند، سرعين به جايگاهي که بايد داشته باشد خواهد رسيد. سال هاست سرعين مي خواهد خود را ميزبان شايسته نشان بدهد اما يک دست صدا ندارد.

 

 

از اين سفر هنوز برنگشتيم . قرار است در هفته هاي آتي شما را به خلخال و منطقه زيباي اندبيل ببريم . شايد هم پيش از اندبيل سري به اردبيل و بقعه شيخ صفي اردبيل زديم.

 

 

 

اکران آدم برفي ها در آناهيتا

 

يکي ، دو روز پيش از مسابقه برف حسابي باريده و سرعين يک سر سفيد شده بود و همه چيز براي انجام مسابقه ساخت تنديس و آدم برفي بين 8گروه هنري آماده بود. البته قرار بود تنديس و آدم برفي در دل آلوارس ساخته شود؛ اما بارش فراوان برف ، گروه را به پارک آناهيتا کشاند. اين منطقه را آماده کرده بودند تا در صورت بارش برف و بسته شدن راه آلوارس مسابقه در دل پارک تاريخي آناهيتا برگزار شود.

 

 

پارک زميني بود به وسعت تک درختاني که در ميان سفيدي زمين سر به آسمان آبي ساييده بودند و وسايل بازي خالي از هياهوي کودکانه . برف ها و يخ ها مي رسيد و هر گروهي مکان خود را براي نقش زدن آنچه در ذهن داشت ، آماده مي کرد. گروه ها کم کم آماده مي شدند و دانه هاي برف گوله مي شدند و حجم مي گرفتند و نقش مي يافتند. گروه هاي خبري زيادي از شبکه هاي خبر، برنامه آستانه ، صبح به خير ايران ، جام و جم و مطبوعات و خبرگزاري هاي سراسري و محلي براي پوشش آن به سرعين آمده بودند.

 

 

دانه هاي برف بر شدت و حجم خويش اضافه مي کرد و نقش ها شکل مي گرفت . تماشاچيان کم کم برگشتند و هنرمندان ماندند تا از فرصت باقيمانده براي تکميل تنديس هاي برفي استفاده کنند. فرداي آن روز پارک آناهيتا پر بود از اسطوره هاي تاريخي و نقش هاي مختلف . از کعبه گرفته تا تخت جمشيد، دلفين هاي دوقلو، شيرهاي غران و ده ها نقش و حجم ديگر. پارک مملو از جمعيت شده بود تا نتيجه 2روز نقش زدن با برف را ببينند.

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.