مهدی بیلل (Mehdi Bilel) در حال بازگشت از شمال تونس بود که با یک دریاچه بزرگ مواجه شد که زیر آفتاب سوزان کویر می‌درخشید و در وسط کویر و در ۲۵ کیلومتری شهر گافسا قرار داشت. مهدی در ساحل و در سکوت خیره کننده آن ایستاد. دریاچه چند روز پیش آنجا نبود. او ابتدا فکر کرد که دچار توهم شده است. چندین ساعت در جاده راه رفته بود و گرما می‌توانست هر بلایی سر مغزش بیاورد. اما او هذیان نمی‌گفت.
خبر دریاچه اسرارآمیز همه جا پیچید و صد‌ها تونسی به این دریاچه آمدند و تا در آن شنا کنند و در گرمای ۴۰ درجه منطقه کمی خنک شوند. آگوست ۲۰۱۴ بود و تونس در خشکسالی به سر می‌برد که ظهور ناگهانی این دریاچه مبهم‌تر می‌کرد. منشا پدید آمدن این دریاچه روشن نیست. محتمل‌ترین توضیح این است که یک زلزله کوچک باعث تخریب سنگ‌های بالایی و بیرون آمدن میلیون‌ها مترمکعب آب از زیر سطح زمین شده است. این دریاچه یک هکتار مساخت و ۱۰ تا ۱۸ متر عمق دارد.
این دریاچه اسرارآمیز از آن زمان جاذبه اصلی این منطقه شده است. بااین حال شنا در آن می‌تواند خطرناک باشد، زیرا احتمال آلودگی آب با فسفات وجود دارد که خطرات بسیار زیادی برای سلامت انسان دارد. پس از ظهور آب دریاچه رنگ زلال آن تغییر کرد و به رنگ آبی تا سبز تیره کریستالی درآمد که به دلیل وجود جلبک‌ها بود و این معنی را می‌دهد که آب دوباره پر نمی‌شود و بنابراین می‌تواند آلوده به باکتری و بیماری باشد. باوجود هشدارهایی که درمورد خطرات سلامتی این دریاچه داده شده هنوز هم عده زیادی در آن شنا می‌کنند.

دریاچه مرموزی که یک شبه به وجود آمد
1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.