بازار تبریز خاطرات ناگفته فراوانی در دل خود دارد و کوچه‌پس کوچه‌های پیچ در پیچ آن، آشنای هر کودک و پیر تبریزی است.
مجموعه بازارتبریز که قدمت آن به قرن چهارم هجری- قمری می‌رسد، به‌عنوان یکی‌از زیباترین و بزرگترین بازارهای به هم پیوسته، گواهی زنده بر اصالت تجارت و معماری در مشرق زمین است.
سبک معماری، آرایش مغازه‌ها، تیمچه‌ها، کاروانسراها، دالان‌ها، راس ه‌ها، انواع مشاغل و وجود تعدادی مدرسه و مسجد که پیشینه تاریخی دارند، بازار تبریز را نمونه عالی یک محیط تجاری و معماری اسلامی و شرقی کرده است.

بنای بازار حرمخانه قسمتی از بازار قدیمی تبریز بوده و متعلق به اواخر دوره زندیه می باشد.

این تیمچه به همراه سرا و دالان میرزا شفیع مجموعه ای کامل در قسمت شمال بازار تبریز می باشد. این سرا از سمت شرق به یمن دوز بازار راه دارد. و از تیمچه های مشهور فروش قالی و خامه قالی می باشد.

بازار شتربان (دوه چی بازاری) در کنار درب قدیمی شتربان که یکی از درب های هشت گانه تبریز بود، احداث شده و بخش بزرگی از بازار، از میدان کاه فروشان تا میدان صاحب الامر را شامل می شود.

تيمچه‌ مظفريه‌ زيباترين‌ تيمچة‌ بازار تبريز است‌ كه‌ به‌ قيز بستي‌ بازار و تليسچي‌ بازار راه‌ دارد. اين‌ تيمچه‌ داراي‌ دو طبقه‌ مي‌باشد كه‌ 26 حجره‌ در طبقة‌ هم‌ كف‌ و 26 حجره‌ در طبقه‌ دوّم‌ دارد.

باني‌ آن‌ حاج‌ شيخ‌ جعفر قزويني‌ تاجر سرشناس‌ دورة‌ ناصرالدين‌ شاه‌ بوده‌ است‌ كه‌ در سال‌ 1305 هـ.ق‌ آن‌ تيمچه‌ را ساخته ‌است‌.


به همت: مريم پورمحمدي

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.