روایت مصور: عسل

13 تیر 1390   Negin Bagherani   فتوگالری / روایت مصور   0 نظر   1 335 بازدید   |


عسل
تعریف جامع عسل که در سال 1906 در آمریکا ارائه شد عبارت است از: ترشح مواد قندی درختان و شهد گل نباتات که توسط زنبوران عسل جمع آوری، تغییر یافته و درون سلول های قاب ذخیره می شوند را عسل می گویند.

 

گذشتگان آن را مظهر پاكی و خلوص و نشانه قدرت می دانستند و در یونان و روم باستان مظهر بركت، عشق و زیبایی بود و مالیات خود را بر اساس آن می پرداختند.
عسل
زنبور برای تهیه عسل، شهد گل های مختلف را جمع آوری می كند. جالب است بدانید برای تولید هر كیلوگرم عسل، زنبور باید 2 میلیون بار روی گل ها بنشیند و شهد آنها را جمع آوری كند.
عسل
تهیه عسل كار بسیار دشواری است و هر زنبور عسل در طول عمر 6 تا 8 هفته ای خود تنها یك قاشق مرباخوری از آن را تهیه می كند. در كندوی زنبور نوعی عسل هم برای تغذیه ملكه تهیه می شود كه "اكسیر طول عمر" نامیده می شود.
عسل
از آنجا كه عسل از شهد گل های مختلف تهیه می شود رنگ آن بستگی به گیاهی دارد كه زنبور از آن تغذیه كرده است گذشته از آن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی نیز در رنگ و بوی عسل تاثیر دارد. عسل با وجود شیرین بودن اگر به مقدار معینی مصرف شود، برای هر نوع بیماری از جمله دیابت موثر است.
عسل
زنبور عسل خیلی پیش از انسان در روی زمین بوجود آمده و زندگی می‌كرده است. زنبور عسل حدود 150 میلیون سال قبل وجود داشته و مشغول زاد و ولد بوده است. منتها با این تفاوت كه در آن زمان فاقد یك زندگی اجتماعی بوده و مثل خیلی از زنبورهای غیر عسلی امروزی، زندگی انفرادی داشته و هر زنبور لانه مخصوص بخود را داشته و در آن زندگی می‌كرده است.
عسل
برآورد می‌شود که تقریبا یك سوم غذای جهان وابسته به فعالیت زنبورهای عسل است و این بدان معنی نیست که عسل یک سوم غذای بشری است، بلکه باید گفت که زنبور عسل نقش مهمی در باروری گیاهان دارد و اگر زنبور عسل نبود چه بسا که در بسیاری از اوقات باروری گیاهان امکان پذیر نبود.
عسل
اگر به خواص اعجاب انگیز عسل توجه کنیم به ضرورت بقای زنبور عسل نیز پی می بریم. حشره ای که اگر روزی منقرض شود، قحطی، خشونت و شورش جهان را در بر خواهد گرفت تا جایی که پژوهشگران غربی این نکته را یادآور شده اند که نابودی نسل زنبورهای عسل نشانه ای عجیب به سوی پایان دنیا خواهد بود و بدین گونه است که قبل از اینکه به موضوع اهمیت تولید عسل بپردازیم، باید کمی واقع بین باشیم و دریابیم که زندگی ما به نوعی وابسته به موجودی کوچک بنام زنبور عسل است. حشره ای که نژادهای مختلف، ساختمان بدنی پیچیده‌ و زندگی اسرار آمیزی دارد اما رازهای شنیدنی آن چون شهد گل شیرین است.

نوش جان!
عسل

به همت: مريم پورمحمدي

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.